Yörüklere sözde değil özde sahip çıkılıyor

Kepez Belediyesi’nin, Yörük-Türkmen kültürünü yaşatacağı parkın yapımına, ihale süreci ve yer teslimi sözleşmesinin imzalanmasından sonra başlandı. Yörük Parkı, Barış Mahallesi’nde kent merkezinin kuş bakışı izlenebildiği 6 bin 400 metrekarelik alana inşa ediliyor. Parkta, yerleşik hayat tarzını benimsedikten sonra günümüzde sayıları azalan Yörüklerin, yaylak-kışlak hayatı yaşatılacak.

Yörük kültürü yaşatılacak

Parkın inşasının başlaması nedeniyle bir açıklama yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kültürlerini yaşatmaya yönelik proje çalışmalarıyla Yörüklere, sözde değil, özde sahip çıktıklarını söyledi. Göreve geldiği ilk günden itibaren Yörük kültürünün yaşatılması ve geleceğe taşınmasına yönelik çalışmalara destek verdiğini kaydeden Tütüncü, “Yörük-Türkmen kültürü, bu toprakların öz ana kültürüdür. Bu ana kültürü geleceğe taşımalıyız. Bu bakımdan bizden önceki dönemde tahsisi yapılan ama herhangi bir çalışma yapılmayan araziye, Yörük kültürünün yaşatılacağı güzel bir park yapma kararı aldık.” dedi

Nisan’da bitirilecek

Başkan Tütüncü, ihalesinin yapılmasının ardından inşasına başlanılan Yörük Parkı’nın, Nisan ayı içerisinde bitirileceğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yörüklerin, kültürlerini yaşatabilecekleri bir parkı Antalya’ya kazandırmış olacağız. Söz verdiğimiz zamanda ihalesini yaptık; söz verdiğimiz tarihte de inşaatına başladık. İnşallah söz verdiğimiz tarihte de bitireceğiz. Yörük Parkı, bu toprakların öz kültürünü anlatan, geleceğe taşıyan ve tanıtan güzel bir tesis olacak.” Tütüncü, Nisan ayı içerisinde parkı tamamlayıp Antalya Yörükler Derneği’ne tahsis edeceklerini de sözlerine ekledi.

Parkta neler var?

Kıl çadırı, kilim ve hasır gibi göçebe geleneklerinin sergileneceği parkta, bir tane sosyal tesis ile Yörük kültürüne has imalatların yapılacağı iki tane atölye yer alıyor. Antalya kent merkezinin kuş bakışı görülebildiği ve küçük bir vadinin içerisine yapılacak olan park alanında bulunan mağaralarda ise otantik oturma yerleri oluşturuluyor. Yine tüm alan akşamları aydınlatılıp, park güvenli bir hale getiriliyor. Bilindiği üzere, bir önceki dönemdeki belediye yönetimi tarafından parkın yapılacağı arazi, Antalya Yörükler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne tahsis edilmiş, ancak parkın yapımına başlanılamamıştı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, geçtiğimiz yıl düzenlenen Yörük Türkmen Şenliği’nde, 3 yıldır yapılamayan Yörük Parkı’nı inşa ederek, derneğe tahsis etme sözü vermişti.