Yörükler Parkı Nisan’a kadar hazır olacak

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yörük Parkı’nı Nisan ayında tamamlayıp Antalya Yörükler Derneği’ne tahsis edeceklerini belirtti.
Kepez Belediyesi’nin Yörük-Türkmen kültürünü yaşatacağı parkın yapımına, ihale süreci ve yer teslimi sözleşmesinin imzalanmasından sonra başlandı. Yörük Parkı, Barış Mahallesi’nde kent merkezinin kuş bakışı izlenebildiği 6 bin 400 metrekarelik alana inşa ediliyor. Parkta, yerleşik hayat tarzını benimsedikten sonra günümüzde sayıları azalan Yörüklerin, yaylak-kışlak hayatı yaşatılacak.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü yaptığı açıklamada, “Yörük-Türkmen kültürü, bu toprakların öz ana kültürüdür. Bu ana kültürü geleceğe taşımalıyız. Bu bakımdan bizden önceki dönemde tahsisi yapılan ama herhangi bir çalışma yapılmayan araziye, Yörük kültürünün yaşatılacağı güzel bir park yapma kararı aldık” dedi. Başkan Tütüncü, ihalesinin yapılmasının ardından inşasına başlanılan Yörük Parkı’nın, Nisan ayı içerisinde bitirileceğini belirtti.
Nisan ayı içerisinde tamamlanıp Antalya Yörükler Derneği’ne tahsis edilecek olan parkta kıl çadırı, kilim ve hasır gibi göçebe gelenekleri sergilenecek. Sosyal tesis ile Yörük kültürüne has imalatların yapılacağı iki tane atölyenin de bulunacağı park alanında bulunan mağaralarda ise otantik oturma yerleri oluşturulacak.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yörük Parkı’nın inşaatını nisan ayında tamamlayıp, Antalya Yörükler Derneği’ne tahsis edeceklerini bildirdi.

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, yaptığı açıklamada, yörük kültürünü yaşatmaya yönelik proje çalışmalarıyla yörüklere “sözde değil, özde sahip çıktıklarını” vurguladı.

Göreve geldiği ilk günden itibaren yörük kültürünün yaşatılması ve geleceğe taşınmasına yönelik çalışmalara destek verdiğini hatırlatan Tütüncü,

“Yörük-Türkmen kültürü, bu toprakların öz ana kültürüdür. Bu ana kültürü geleceğe taşımalıyız. Bu bakımdan bizden önceki dönemde tahsisi yapılan ama herhangi bir çalışma yapılmayan araziye, yörük kültürünün yaşatılacağı güzel bir park yapma kararı aldık” dedi.

Başkan Tütüncü, parkın ihalesinin yapılmasının ardından inşasına başlanılan Yörük Parkı’nın, nisan ayı içinde tamamlanarak Antalya Yörükler Derneği’ne tahsis edileceğini bildirdi.

Yörük Parkı, Barış Mahallesi’nde kent merkezinin kuş bakışı izlenebildiği 6 bin 400 metrekarelik alana inşa ediliyor. Parkta, yerleşik hayat tarzını benimsedikten sonra günümüzde sayıları azalan yörüklerin, yaylak-kışlak hayatı yaşatılacak. Kıl çadırı, kilim ve hasır gibi göçebe geleneklerinin sergileneceği parkta, bir sosyal tesis ile yörük kültürüne has imalatların yapılacağı iki atölye yer alacak. Antalya kent merkezinin kuş bakışı görülebildiği ve küçük bir vadinin içine yapılan parkta bulunan mağaralarda ise otantik oturma yerleri bulunacak.