Yörükler Harika Bir Şenlik Düzenledi

Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği ve Yörük kültürüne özgü pek çok adet ve geleneğin de sergilendiği şenliğe Kocaeli halkı yoğun bir ilgi gösterdi.

Her yıl geleneksel olarak yapılan Yörük Yayla Şenliklerinin 16’cısı Çenedağ Şenlik Alanı’nda geniş bir katılımla gerçekleşti. Başta Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün katıldığı şenliklere Oğuz Boyları Konfederasyonları Başkanı Niyazi Çapa, Hüdavendigar Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Fahrettin Beşli, Balıkesir Karesi Yörük Türkmen Federasyon Başkanı Mustafa Akkeçi, Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Özer, gibi pek çok Yörük- Türkmen kuruluşunun yetkileri katıldı. İl ve ilçe protokolünün de ilgi gösterdiği şenliğe Derince Kaymakamı Cengiz Cantürk, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Derince Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Pala, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ile AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Ark, CHP İlçe Başkanı Hakan Savaş, MHP İlçe Başkanı Emin Şimşek, SP İlçe Başkanı İbrahim İlhan, Has Parti İlçe Başkanı Hasan Malo katıldı. Derince mahalle muhtarları ile Derince ve Körfez’e bağlı köy muhtarlarının da geniş katılım gösterdiği şenliklere Kocaeli halkı da yoğun katılım sağladı.
2 HAZİRAN’DA RUMELİ TV’DE
Bu yıl 16’ncısı yapılan ve her geçen yıl daha da büyüyen şenlikler kapsamında ilk olarak Yörükler Ahmet Paşa Cami İmamı Ahmet Hoca ve talebeleri mevlid-i şerifi okudular. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte protokol konuşmalarının ardından el sanatları sergisi gezildi. Yörük adetlerinin bire bir yansıtıldığı şenliklerde Yörük Keyfiyesi Takdimi, kostüm yarışması, halk oyunları gösterileri, altın çekilişi ve şifalı pilav ikramı da yapıldı. Gelin indirme ve bindirmenin temsili olarak yansıtıldığı şenlikte, Balıkesir Karesi ve Derince Cumhuriyet İ.Ö.O. Halk Oyunu ekipleri sergiledikleri gösterilerle büyük beğeni topladılar. Emekli öğretmen Cemalettin Yaman’ın esprili anlatımıyla renk katarak sunduğu programda, sahne alan yerel sanatçı Mehmet Akbulut, birbirinden güzel eserler seslendirdi. Yerel ve ulusal basının büyük ilgi gösterdiği şenliği yerinde yaşayamayanlar ve tekrar izlemek isteyenler için ise Rumeli TV özel bir program hazırlayacak. Çenedağ Şenlik Alanı’nda gerçekleşen program 2 Haziran Cumartesi günü saat 19:30’da Rumeli TV’de geniş bir şekilde ekrana gelecek.