Yörük Türkmen Şöleni Başlıyor

Yörük Türkmen Şöleni Başlıyor

Balıkesir’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ayvatlar Yaylasındaki Yörük Türkmen Şöleni’nin 8.’si yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki Yörük ve Türkmen grupların katılacağı şölende, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Hayme Ana canlandırılacak.

Balıkesir’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ayvatlar Yaylasındaki Yörük Türkmen Şöleni’nin 8.’si yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki Yörük ve Türkmen grupların katılacağı şölende, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Hayme Ana canlandırılacak.
Oğuz Boyları Karesi Turizm Kültür Derneği, Balıkesir Karesi Yörük Boyları Federasyonu ve Ayvatlar Köy Muhtarlığının düzenlediği, ” Yörük Türkmen Şöleni” 13 Mayıs Pazar günü başlıyor. Merkeze bağlı Ayvatlar köyünde düzenlenecek şölen öncesi bir açıklama yapan Balıkesir karesi Yörük boyları federasyonu başkanı Adem Kır “Balıkesir Yörükleri olarak şemsiyelik görevi yaptığımız tüm Yörük derneklerimizden Oğuz boyları Karesi Yörük Türkmen derneği Ayvatlar ve Ayvatlar Köy Muhtarlığının ortaklaşa katkıları ile 13 Mayıs 2012 Pazar günü saat 12.00 den itibaren Merkez Ayvatlar Köyünde gerçekleştirilecektir. Tüm Balıkesir halkı şenliğimize davetlidir” dedi.
Oğuz boyları Karesi Yörükleri Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Nail Akkeçi ise şölende canlandırılacak Hayme Ana’nın tanıtımını yaptı. Akkeçi şunları söyledi: “Hayme Ana; cefakâr, fedakâr Türk anasının en büyük örneğidir. Onun tarih içinde gördüğü fonksiyon pek az anneye nasip olmuştur. Hayme Ana; Kutlu Kayı Boyu’nun lideri, komutanı, derleyicisi, devlet kurucusu gibi pek çok özelliği şanlı kişiliği ile birleştirmiştir. O, devlet evinin direğidir. Kocası Gündüz Alp’in vefatından sonra dağılma noktasına gelen Kayı Boyu’nu Aşağı Sakarya vadisine, daha sonra da Domaniç Çarşamba’ya selametle getirerek cihanın en büyük devleti olan Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini atmıştır. Oğlu Ertuğrul Gazi’yi hep büyük olma, cihana hükmetme işiyle yetiştirmiş, torunu Osman Gazi’nin elinden tutarak geleceğin devletinin nasıl kurulacağını, nasıl olması gerektiğini her daim anlatmıştır”
Akkeçi bu yıl yapılacak olan şölene Kazakistan’dan Halk dansları ekibi, Türk devletlerinden misafirlerin geleceğini ayrıca Eskişehir,Bursa,Kocaeli,Sakarya,Aydın Söke,Manisa Soma,Uşak,Kütahya,Urfa,İzmir Bergama,İsparta, Konya, Balıkesir il ve ilçelerinden Yörük derneklerinin katılacağını söyledi. Şölene ses sanatçısı Hasan Yılmaz ve Tamer Öztoprak’ın da katılacağını söyleyen Akkeçi, “Bu yıl ki şölenimizi kusursuz bir şekilde gerçekleştireceğiz. Misafirlerimize pilav ve ayran ikram edeceğiz. Ayvatlar Köyü Şölen alanına Ulaşım için Toplu taşıma merkezinden karşılıklı olarak otobüs seferleri yapılacak olup ayrıca Akıncılar mahallesi muhtarlığı yanından ve köylü garajından ulaşım için araçlar plandı. 13 Mayıs 2012 günü Ayvatlar Yörük yaylasında tabiatın içinde coşkulu bir şekilde yaşamak isteyen ve Yörük kültürünü yakından tanımak ve tanışmak için Balıkesir halkını Ayvatlar köyünde birlikte olmaya davet ediyoruz.” dedi