Yörük Çocuğu Olmak Nasıl

Anadolu’nun bin yıllık efsanesi Yörüklerin son temsilcileri olan Sarıkeçililerin çocukları da anne ve babaları gibi zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor.

Yaz mevsimini Konya ve Karaman yaylalarında geçiren, kışın ise sahil kesimlerine inen Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları, eğitimlerine güç şartlar altında devam etmek zorunda kalıyor.

Sarıkeçili göçebe Yörükleri temsilcisi İbrahim Yagal, her türlü zorlukları sırtlayarak, geçim kaynakları olan at, eşek ve keçileriyle sahiller ve yaylalar arasında mekik dokuyan Yörüklerin hava şartları elvermesi durumunda nisan ayı sonunda yazı geçirecekleri Karaman ve Konya yaylalarına gitmeye başlayacağını kaydetti.

Konargöçer yaşamaktan dolayı büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Yagal, keçilerin yolculuğu esnasında konaklamadaki yatak, yiyecek ve zaruri ihtiyaçlarını giderecek eşyaların deve, at ve eşeksırtında, diğer eşyaların ise araçlarda götürüldüğünü belirtti.

Yeşilovacık Beldesi dağlık alanından merkeze 4 kilometre mesafede yaşayan Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları da zorlu yaşam şartlarında, tüm imkânsızlıklara rağmen kara çadırda yaşıyorlar.

Okula gitmek için dağlık arazideki kıl çadırdan çıkıp yaklaşık 4 kilometre yürümenin kendisini çok yorduğunu anlatan Samet Gök, “Yağmurda, çamurda çok zor oluyor. Ancak okumayı çok istediğim için bu zorluğa katlanıyorum” dedi.