Kıl (Yörük) Çadırı Nedir?

Yörük çadırı kıldan yapılır. Kıl, keçinin tüyüdür. Bu kıl keçi kırkıldıktan sonra önce burma yapılır. Sonra bu burmalar kollara takılır ve kirmenlerle eğrilir. Elde edilen ipler bükülür. Bükme, iki ipin birbiri ile dolanıp kalınlaştırılmasıdır.
Bir çadır, en az 70-80 kilo ağırlığında olur. Bükülmüş ipler, ısdarda dokunacak biçime getirilir. Sonra bir metre kadar eninde 5-6 metre kadar uzunlukta, bildiğimiz yolluklar biçiminde ısdarlarda dokunur. Yörükte ısdarı kadınlar dokur. Yörük kadınlarının türkü söyleye söyleye dokudukları bu yolluklara ‘kanat’ denir. Bir çadır en az beş, çadır büyüklüğüne göre altı yedi kanattan olur. Bu kanatlar yan yana getirilip dikilir. İş bu kadarla kalmaz. Çadırın çatısı denen bu kanatların dikilmesinden sonra çepeçevre otuz kırk santim eninde dokunmuş, başka bir parça sıkıca eklenir. Buna ‘siğeç’ adı verilir. Bundan başka bağların çadırı esnetmemesi için buna benzer bir parça daha, çadırın önünden arkaya olmak üzere her direk durumuna göre birer parça daha dikilir.

“kıl çadır nedir, yörük çadırı nedir, kıl çadır sözlük anlamı, kıl çadır anlamı nedir, kıl çadır kelimesinin anlamı, kıl çadırı ne demektir, kıl çadırı ne demek, kıl çadırı ne demektir, yörük çadırı diğer adı, kıl çadırı nedir”

Bu sorulara cevap bulmak istiyorsanız alttaki yazımızı da inceleyebilirsiniz

Kıl Çadır Nedir, Kıl Çadırı Nedir? Yörük Çadırı Nedir?