Yenipazar’da Deve Güreşi ve Yörüklerin kültürü

Yenipazar Belediyesi tarafından düzenlenen deve güreşi şenliklerine binlerce yurttaş katıldı. Bölgede deve güreşi etkinliği yurttaşlar ve özellikle köylüler tarafından çok seviliyor ve şenlik olarak görülüyor.
Deve güreşi etkinliğine katılmak isteyen deve sahipleri çevre il ve ilçelerden develeriyle gelerek develerini rakip develerle güreştirdiler. Yüzlerce deve sırası gelince meydana çıkıp rakipleriyle güreşirken, güreş esnasında develerinin zarar görmemesi için deve sahipleri develerine sık sık müdahale etmek zorunda kaldı.

CHP Aydın milletvekili Bülent Tezcan ile çevre ilçelerin belediye başkanlarının da katılarak destek verdiği deve güreşi etkinliğini organize eden Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, deve güreşi etkinliklerinin ortaya çıkması ve tarihsel gelişimi hakkında özetle şunları söyledi;
“Bizim bu bölgenin iki kültürü var. Biri Yörüklük kültürü diğeri ise efelik kültürüdür. Yörüklük kültüründe Yörükler aynı zamanda ticaret işinde de develeri kullanmışlar. Deve katarları konakladıkları yerlerde kendi aralarında itiş- kakış yaparken deve sahipleri de develeriyle ilgili iddiaya girermiş. Bu olay ilerleyen süreç içerisinde bölge insanı tarafından şenliğe dönüştürülmüş.

Deve güreşi şenlikleri aynı zamanda yurttaşların kış pikniği olarak da değerlendirdiği, bölgemizde sık sık yapılıp kasım ayından mart ayına kadar süren bir etkinlik haline geldi.”

Yüsran Erden konuşmasının devamında, etkinlikten kalan parayı ilçelerinde bulunan meslek yüksek okulu ek bina inşaatında kullanmayı düşündüklerini söyledi.