Uşak’tan Araplara kıl çadırı ihraç ediyor

Uşak’ta yaklaşık 30 yıldır kıl çadırı üretimi yapan çadır firması Suudi Arabistan, Suriye ve Ürdün gibi Arap ülkelerine yılda 3 milyon dolarlık çadır ihraç ediyor.


Uşak Karma organize Sanayi Bölgesi’nde ve kentsel dönüşüm alanında yer alan Eski Tabakhane Bölgesi’nde iki fabrikada keçi kılı ve polyesterden çadır üretimi yapan firma bünyesinde 50 kişiyi istihdam ediyor. 12 ayrı motiften oluşan kıl çadırları iç piyasadan çok Suudi Arabistan, Suriye ve Ürdün gibi Arap ülkelerine ihraç ettiklerini söyleyen  Yönetim Kurulu Başkanı Umut Karakaya, Türkiye’de kıl çadırı üretimi yapan 5 firmadan biri olduklarını söyledi.


Birkaç yıl önce Aydın’da faaliyet gösteren bir firma ile aralarında patent krizi yaşandığını da hatırlatan Umut Karakaya, “Aylık 250 bin dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Yıllık ihracatımız ise 3 milyon dolar seviyelerine ulaşıyor. Kıç çadırlarını çöl sıcaklarının yoğun olduğu Suudi Arabistan, Suriye ve Ürdün gibi ülkelere ihraç ediyoruz. Keçi kılından imal edilen çadırlar güneşten korunmayı sdağlıyor. Bu nedenle çöl sıcaklarının yaşandığı ülkeler kıl çadırına rağbet gösteriyor. Bunun dışında son dönemlerde ülkemizdeki turistlik tesislere yönelik de üretim gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda Karma Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerimizi büyütüp kapasitemizi arttırmayı hedefliyoruz”dedi.