TÜRKMEN ÇADIRI HAKKINDA BİLGİ, OTAĞ ÇADIR, OBA ÇADIRLARI KURULUMU

Türklerde ak, kara ve kızıl olarak üç türde ev (çadır) olduğu bilinmektedir. Türkmenler bu çadırlara “Ak Ev” demektedir ve bu çadırlar zenginlerin çadırıdır. Eski Türklerdeki inanca göre oğlu ya da kızı olmayana Allah Teala beddua etmiştir. Onun için oğlu ya da kızı olmayanlar kara otağa, oğlu olanlar ak otağa, kızı olanlar kızıl otağa konuk ediliyordu. Bugünkü toplumumuzda da oğul sahibi olmak bir ayrıcalık sayılmaktadır.


 Oğuz Türklerinde bu ayrıcalık çadırların rengine bile etki etmiştir. Türkmenlerde bugün iki çeşit çadır bulunmakta, birisi; ak ev, diğeri ise; kara evdir. Yukarıda da yazıldığı gibi, ak ev, hali vakti yerinde olanların evidir. Kara ev ise biraz daha fakir olanların evidir. Bu çadırlara ak ve kara denmesi çadırın üstünü örten keçenin renginden dolayıdır. Ak keçe ile örtülenler, ak ev; kara keçe ile örtülenler, kara ev adını almaktadır. Göçebe hayatın simgesi olan çadır, artık bir Türkmen için de nostalji olmuştur. Çünkü Türkmenler 1881’deki Göktepe Savaşı’ndan sonra süratle yerleşik hayata geçmeye başlamış ve daha önce ahşap evlerle iç içe, yan yana kurulmuş çadırların sayısı azalmaya başlamıştır. Türkmen medeniyetinin temel çizgilerinin şekillenmesinde bu tek odalı çadırların rolü büyük olmuştur.

 Orta ebatta , bir deve yükü olan, bir çadırı Türkmenler bir çay içiminde kurmaktadırlar. Kendi kendinize içinizden , bir çay içiminde çadır mı kurulur diye söylenebilirsiniz. Evet bir çay içiminde çadır kurulabilir. Çünkü bir Türkmen çayını modern insanlar gibi hemen, ayaküstü 5-10 dakikada içmez. Bir Türkmen çayını sindire sindire, damarlarındaki kanı yumuşatıncaya kadar içmeye devam eder. Bu da en az üç dört saat gibi uzun bir zaman alır. Bu çay içiminde de çadır kurulmuş olur. Bir Türkmen sizi çay içmeye çağırdığında hazırlıklı gidin, en azından daha önceden bir şeyler yemeyin, çünkü bu çay daveti en azından bir ziyafettir ve 4-5 saat sürer. Bu süre içinde her şeyden yemeniz ve içmeniz gerekir. Yeyip, içmediğiniz zaman , ev sahibi alınır ve sizi bir daha çay içmeye çağırmaz. Altı kanattan oluşan orta büyüklükteki bir çadıra 20-25 kişi bir anda oturabilir. 

 Türkmen çadırlarını günümüzde kıl çadırlardan imal etmek mümkün olabiliyor. Otağ çadırı ve oba çadırları hakkında daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. Türkmen çadırı yaptırmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.
*******************************************************************************
kıl düğün çadırı bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırı çamlıca bilgisi nedir nerede nasıl kubbeli çadır bilgisi nedir nerede nasıl bedouin tent shop riyadh bilgisi nedir nerede nasıl aydin yörük çadırı bilgisi nedir nerede nasıl şark odası bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırı nasıl kurulur bilgisi nedir nerede nasıl osmanli Çadiri bilgisi nedir nerede nasıl bolvadin şark köşesi bilgisi nedir nerede nasıl yörüklerimiz bilgisi nedir nerede nasıl çadır yapımı bilgisi nedir nerede nasıl otag kıl cadır bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırı restaurant bilgisi nedir nerede nasıl kıldan düğün çadırı bilgisi nedir nerede nasıl çadır örnekleri bilgisi nedir nerede nasıl osmanlı çadır kiralama bilgisi nedir nerede nasıl yeni osmanlı yörük çadırı bilgisi nedir nerede nasıl kıl çadır içeri fotoğrafları bilgisi nedir nerede nasıl kil nedir nerede kullanılır bilgisi nedir nerede nasıl خيمة بدو bilgisi nedir nerede nasıl arabic tent bilgisi nedir nerede nasıl osmanlı çadırı fiyatları bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırı urla bilgisi nedir nerede nasıl keçi kılı kafeler bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırı projesi bilgisi nedir nerede nasıl erdemli yörükleri bilgisi nedir nerede nasıl atatürk ve tarım bilgisi nedir nerede nasıl kılcadır fiyatlari bilgisi nedir nerede nasıl merkez park adana yörük çadırı foto galerisi bilgisi nedir nerede nasıl türk tent bilgisi nedir nerede nasıl kafeler için yörük çadırları fiyatları bilgisi nedir nerede nasıl osmanlıda çadır ile resimler bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırları fiyatları bilgisi nedir nerede nasıl madrandağı bilgisi nedir nerede nasıl kızılcahamam kıl çadır bilgisi nedir nerede nasıl kİl nerelerde kullanilir bilgisi nedir nerede nasıl konya saçıkara köyünde yapılan çadır şenligi bilgisi nedir nerede nasıl osmanlı yörük çadırları bilgisi nedir nerede nasıl cadir dügün salonu bilgisi nedir nerede nasıl padişah çadır bilgisi nedir nerede nasıl kaliteli çadır markaları bilgisi nedir nerede nasıl cadır modelleri bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırları resimleri bilgisi nedir nerede nasıl dekor kıl çadır bilgisi nedir nerede nasıl restoran çadırı bilgisi nedir nerede nasıl cafe çadır bilgisi nedir nerede nasıl kıl cadırı görüntüsü bilgisi nedir nerede nasıl kıl çadır kızılcahamam bilgisi nedir nerede nasıl otağ çadırı bilgisi nedir nerede nasıl yörük cafe çadırı bilgisi nedir nerede nasıl

Fotoğrafları İnceleyebilirsiniz…