Türk Dünyası Buluştu Kıl Çadırlar Kuruldu

“Türk Dünyası Buluşması Şöleni” Yörük Çadırları (Kıl Çadırlar) Kuruldu

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde, “Türk Dünyası Buluşması Şöleni” gerçekleştirildi

Bolvadin ilçesinde, 13 federasyon ve derneğin girişimiyle organize edilen “Türk Dünyası Buluşması Şöleni” gerçekleştirildi.

Dişli Beldesi Paşadağı eteğinde yapılan tören için sabah saatlerinde toplanmaya başlayan katılımcılar, yöresel kıyafetleriyle dikkati çekti. Yörük çadırları kuran katılımcılar, yörelerine ait yiyecekler hazırlayarak, el sanatlarını sergilediler.

türk dünyası kıl çadırlarıKaymakam Osman Nuri Canatan, yaptığı konuşmada, Atatürk’ün 1920’li yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılacağına ve Türk soylarının birlikte olacağına dikkati çektiğini hatırlatarak, “Atatürk’ün müjdelediği birlikteliği bugün yaşıyoruz. Türkçe Olimpiyatları’nda da görüldüğü gibi 135 ülkede Türkçe konuşuluyor. Irak Türkmen lehçesiyle, Güney Afrikalı kardeşimiz, Latin Amerikalı çocuklarla Türkçe konuşuyor. Bunda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Bu buluşmanın kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceğini belirten Bolvadin Belediye Başkanı Nazmiye Kılçık, Kırım’dan Azerbeycan’a, Batı Trakya’dan Doğu Türkistan’a Türk milletinin uzandığını, farklı isimlerle anılsa da tek kan tek soy olduklarını, bu birlikteliği kimsenin bozamayacağını söyledi.

Afyonkarahisar Oğuzboyu Yörükler Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş da, buluşmanın 2.’sini düzenlediklerini, gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu belirterek, bağların daha da güçlenmesi için benzer etkinlikleri sürdüreceklerini ifade etti. Altıntaş, Türk birliğini bozmaya ve Türkiye’yi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Şölen kapsamında, yöresel halk oyunları gösterileri yapıldı ve çadırlar ziyaret edildi.
15 Temmuz 2012 Pazar

kaynak: http://www.haberler.com