Serik Yörükler Derneği Ziyareti

Serik Yörükler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuş, Derneğin eğitim sorumlusu eski Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nasuh Durmaz, basından sorumlu Sedat Temel, Teke Yöresi Derneği Başkanı Kahraman Köktürk’ü ziyaret etti.
Isparta ziyareti sonrası Teke Yöresi Dernek Başkanı Kahraman Köktürk’ü ziyaret eden Serik Yörükler Derneği Başkanı Mustafa Kuş ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret esnasında projelerinden de bahsettiler.
Serik Yörükler Derneği Başkanı Mustafa Kuş “Yörük kültürü üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız çeveremizdeki yörük ve türkmen kültürü üzerine birliktelik sağlamak. Yörük -Türkmen kültürü üzerine İnşa-Allah Serik merkezli büyük projelere hazırlanıyoruz. Bu arada bu kültür ile büyüyen arkadaşlarımızı ziyaret ediyoruz. Genç dernek başkanımız Kahraman Köktürk Döşemealtı halıları, yörük kültürü üzerine güzel çalışmalar içerisinde ve derneğin adına uygun olarak Teke Yöresi Bölgesinin eğitimine de bağışlarda bulunmaktadır. Dernek olarak bizde bu tür eğitim faaliyetlerini canıgönülden destekliyoruz. türkiye çapında bir ilk olarak Yörük-Türkmen Kültür müzesi çalışamalrımız içerisinde de Döşemealtı halıları yer bulmasını temenni ediyoruz” dedi.
Teke Yöresi Eğitim Kültür Derneği Başkanı Kahraman Köktürk ziyaretten son derece memnunolduğunu belirterek kendisininde aslen Karakoyun yörüklerinden olduğunu söyledi. Köktürk “Yörük kültürünü yaşatmak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Çocukken Çubukbeli’nde kök toplardık halılarımızı boyamak için ve maalesef şu an halı motiflerini bilen dokuyan kişi sayısı hızla azalmaktadır. Antalya’nın markası olan Döşemealtı halıları aslına uygun olarak yaşatılmalısı temennimizdir. Serik benim babamın çocukluğunun geçtiği yer o yüzden kalbimizde inanılmaz değerlidir” dedi.
Serik Yörük-Türkmen Derneği Başkanı Mustafa Kuş ve Yönetim Kurulu üyeleri Sedat Temel ile Nasuh Durmaz ziyaretin anısına Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dernek tarafından hazırlanan soykütüğü çizelgesi verildi. Ziyaret Kahraman Köktürk’ün yaşadığı Bucak ilçesinde gerçekleşmesi nedeniyle Köktürk “Teke Yöresinin Başkenti olarak Burdur anılır. Burdur’un en güzide ilçelerinden biride Bucak’tır. Bucak’ın birçok marka değeri vardır. Bu marka değerlerinden bir taneside Salepdir diyerek Bucak salebi ikram etti.