Pelitözü göleti, Bilecik ve yörük çadırı

Bilecik’te bulunan Pelitözü Göleti karla beraber büyüleyici bir görünüme büründü.

Bilecik’e 4 kilometre mesafede bulunan, gür çam ormanları arasındaki Pelitözü Göleti, yaz kış insanları cezbediyor. Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, göleti ikinci bir Abant yapmak için kolları sıvadı. Yaklaşık 1 yıldır devam eden çalışmalarda, 1 milyon liradan fazla harcama yapılırken, göl ve çam ormanları arasında yürüyüş yolları, piknik alanları, yel değirmeni, yüzer ada, kafeteryalar, yörük çadırı, banklar ve daha birçok düzenleme yapıldı. Ayrıca gölete çeşitli balıklar ve kuşlar da bırakıldı.

Bunların daha başlangıç olduğunu belirten Vali Akpınar, beş yıldızlı otelden anfi tiyatroya kadar bir çok projenin yapılacağını söyledi. Sabahın erken saatlerinde gölette incelemelerde bulunan Akpınar, “Bilecik merkezde bulunan bu göletimiz 1960 yılından beri arazi sulamada kullanılıyor, hafta sonları ise halkımız burada piknik yapıyordu. Geçen yıl yoğun bir çalışma yaptık ve alt yapı çalışmalarını bitirdik. Yolunu, suyunu, kanalizasyonunu, elektrik hatlarını yaptık. Bir kısım tesisiler yaptık ve

bunların ihalesini de tamamladık. Halkımızın çok rahat bir şekilde piknik yapacağı, eğleneceği ve vakit geçireceği bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. Girişi ücretsiz olacak. Kendi imkanlarıyla vakit geçirmek isteyenler para harcamadan vakit geçirebileceği gibi isteyenler de tesislerden faydalanabilecekler. Bu yıl, göle nazır toplantıların, düğünlerin, derneklerin yapılacağı bir anfi tiyatro yapılacak. Buraya beş yıldızlı bir otel yapma niyetimiz de var. Göletin en güzel tarafı şehre çok yakın olması.

Türkiye’nin deniz kıyısı hariç şehirlerinde böyle bir yer maalesef yok. İnşallah Bilecikliler burasını en iyi şekilde değerlendirir” dedi.