Osmanlı’nın ilk hutbesinin okunduğu köyde tören düzenlendi

1299 yılında dönemin âlimi Dursun Fakih Baba tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk cuma hutbesinin okunduğu Karacaşehir köyünde tören düzenlendi. Törene Vali Kadir Koçdemir, İkinci Abdülhamit’in 4. kuşak torunu olan Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu ve vatandaşlar katıldı.

İlk hutbenin okunduğu köydeki camiyi dolduranlar, Müftü Yardımcısı Selami Bağcı’nın okuduğu cuma hutbesini dinledi. Hutbede, Şeyh Edebali’nin, ‘Ey Oğul’ diye başlayan nasihatleri anlatıldı. Cuma namazının ardından cami bahçesinde kurulan Yörük çadırında vatandaşlara gözleme ve ayran ikram edildi.

İkinci Abdülhamit’in 4. kuşak torunu olan Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, törenden sonra gazetecilere açıklama yaptı. Osmanoğlu, bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Muhteşem Yüzyıl’ isimli filme tepki gösterdi. Senarist ve yapımcıların tarihi dizi hazırlarken Kurtlar Vadisi gibi dizileri örnek alınmasını tavsiye eden Osmanoğlu, şunları söyledi: “Ailecek Muhteşem Yüzyıl’ı seyretmiyoruz. O kadar çok yanlışlar yapıyorlar. Biz bunu artık tarihi bir dizi olarak görmüyoruz. Çünkü çok güzel belgeseller daha önce çekilmiş. Ve güzel tarihi anlatan diziler oldu. Biz ailecek dizi hastasıyız. Ailecek Kurtlar Vadisi’ni çok seviyoruz. O kadar düzgün bir dizi ki yani günümüzde yaşanan ve tarihimizle alakalı çok güzel şeyler anlatıyorlar. Ve güzel örnekler veriyorlar, bir dizi için. Derim ki, şu anda yapılan diziler var ise tarih ile alakalı biraz Kurtlar Vadisi’nden örnek alsınlar.”

BİR ŞEHZADENİN HAYATINI ANLATAN FİLM ÇEKECEĞİZ

Bir Osmanlı Hanedanı olarak tarihi iyi anlatan bir belgesel çekeceklerini ve bunu filme dönüştüreceklerini belirten Osmanoğlu, “Çok güzel yapılacak projeler var. İnşallah diyoruz ki daha güzel olacak. Şimdi bizim hedefimizde belgesel çekmek var. İlerleyen günlerde bir film düşünüyoruz. Bir şehzadenin Fransa’daki hayatını anlatıyor. Yani ring hayatında bir şehzade vefat ediyor. Bunun hakkında bir sinema yapmayı düşünüyoruz. Çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

FRANSA YANLIŞ YAPIYOR

Fransa’nın sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasasına tepki gösteren Osmanoğlu, “Fransa şimdi diplomatik hatalar yapıyor. Umarım düzeltirler. Çünkü bizim dedelerimiz, baya bir sıkıntı çektiler. Hatta bizim Avrupa Birliği’ne girmemize de gerek yok. Onlar gelsinler Türkiye’ye. Biz böyle düşünüyoruz. Zaten değerli Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız gerektiği yerde en güzel cevabı veriyorlar.” ifadesini kullandı.