Osmangazi, fetih şenlikleri ile anılacak-yörük çadırı da var

Osmangazi, fetih şenlikleri ile anılacak
Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osmangazi, adını verdiği Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen ‘Fetih Şenlikleri’ ile anılacak.

Her yıl Nisan ayında düzenlenen etkinliklerin sekizincisi, 4 Nisan Çarşamba günü, önceki yıllarda çekilmiş şenlik fotoğrafları sergisi ile başlayacak. 6 Nisan Cuma günü ise Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayacak olan kutlamalar, Pınarbaşı Fetih Kapısı’nda Fetih Selası’nın okunmasıyla devam edecek.

Halk oyunları, kılıç kalkan ve mehter gösterileri ile renklenecek şenlikler, Osmangazi ve Orhangazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane Meydanı’nda sürecek. Burada, Yörük Çadırı’nda Bursalılara gözleme, pilav ve ayran ikram edilecek.

1. MURAD HAN DÖNEMİ ELE ALINACAK

Her yıl bir padişahın hayatının ele alındığı sempozyumlarda, bu yıl Sultan 1. Murad Han dönemi incelenecek. 6 Nisan Cumartesi günü yapılacak sempozyumların ardından, 8 Nisan Pazar günü ise Ulucami’de Osmangazi ve şehitler için fetih duası okunacak. Küçükdeliller ve Güneybudaklar köylerinde geleneksel köy şenlikleri yapılacak