Nurdağı Kale Sosyal Tesisi ve Kıl Çadırı

Halka hizmet hakka hizmet felsefesiyle yola çıktığımız bu projede; genel hedef yöre insanımızın sosyal ihtiyaçlarına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmek, insanlara güzellikler sunmak tarihimizi canlandırmaktır.


Öncelikle İlçe merkezimiz Kurudere mahallesinde 30.000 m2’lik alan tamamen kayalıklarla kaplıydı. Bu bölgeyi kararlı ve istikrarlı bir çalışmayla tamamen belediyemizin kısıtlı imkânlarıyla, fotoğraflarda görünen hale getirmeye çalıştık. Bu projeyi gerçekleştirirken, en küçük ayrıntıdan en büyük ayrıntıya kadar düşündük.

Kaleyi ve surlarını oluştururken kullandığımız taşları tamamen bölgede bulunan kayalıkları belediyemizin kısıtlı imkanlarıyla günlerce, aylarca kırarak sağlamaya çalıştık. 2005 yılında başladığımız bu çalışmada kale içerisine çocuk oyun grubu, park bahçe düzenlemesi, peyzaj çalışmaları, hayvan figürleri ve en önemlisi ilçemizde eksikliği hissedilen halkımıza her mevsim hizmet verecek kültürümüzü canlandırmak, yaşatmak amacıyla kıl çadırdan yapılmış , içerisi tamamen ahşap işçiliği ile donatılmış otantik bir düğün salonu haline getirdik .Bu çadır hem halkımızın düğün salonu ihtiyacını gidermek hem tarihini yeniden canlandırmak hem de göze hitap edecek şekilde ahşap bezeme ile dizayn edilmiştir.

Kale ve Sosyal Tesisimiz halkımızın sosyal ve kültürel alanlarda; gezip , dinleneceği, misafir ağırlayacağı, düğün nişan gibi önemli gün ve gecelerde kullanacağı ve çeşitli nedenlerle bu yeri ziyaret edeceği bir mekan haline getirdik.

Ayrıca belediyemizin tamamen öz kaynakları ile yapmaya çalıştığı ekonomik olarak fazla bir bütçe ayırmadan yaptığı kale sosyal tesisimiz, özellikle yaz mevsiminde yöre insanımızın rahat bir nefes alıp temiz hava teneffüs ettiği piknik yaptığı gelen misafirlerini ağırladığı gözde bir mekan haline gelmiştir. Bölge insanımızın ağızlarında artık gelen misafirlerimizi ağırlayacağımız piknik yapacağımız kafa dinleyeceğimiz bir mekana kavuştuk sözlerini duyar olduk.Bu da yapmış olduğumuz çalışmanın amaçlarına ulaşması açısından ve halkımızın takdirini kazanmış olmamızdan dolayı bizlere büyük bir gurur yaşatmaktadır.

Başka illerden, bölgelerden gelen misafirler bu güzelliği hayranlıkla izlemekte güzel duygularını bizlerle paylaşmakta ve bizleri böyle bir çalışma yapmamızdan dolayı takdir etmektedirler.

Özellikle kale içerisine yaptığımız kıl çadır Türkiye’de var olan birkaç çadırdan bir tanesidir. Bu çadırı yaparken amacımız halkımıza Türk Kültürünü hatırlatmak yeni nesillere yaşatmak farklı bir görünüm kazandırmak, otantik bir hava katmak ana düşüncemiz olmuştur.1200 m2 alana konuşlandırdığımız bu çadırı düğün salonu olarak inşa ettik ; ancak çok amaçlı bir salon olarak da kullanılmaktadır. Önemli gecelerde eğlence salonu olarak, tören salonu olarak, konferans salonu olarak da kullanılan bu çadırın içersindeki malzemeler de ahşap işçiliği kullanılarak yapılmıştır.

Kale ve Sosyal tesisimiz içerisinde ahşap işçiliğinden, taş işçiliğine; her türlü ağaç ve bitki topluluğu ile kuşatılmış olup halkımızın gözde mekanı olmuş Nurdağı’mıza kazandırdığımız nadide projelerimizden birisidir.

Ayrıca Kale ve Sosyal Tesisimiz içerisinde halkımızın namaz vakitlerinde namazlarını eda edeceği küçük çapta bir de mescidimiz bulunmaktadır. Mescidimiz de tamamen ahşap işçiliğinden yapılmış olup yan tarafındaki ahşap ve taş işçiliği ile bezenmiş minaresi de mescide ayrı bir hava katmaktadır