Kıl Çadırda Yaşamak

Telefon, internet gibi teknolojiden faydalanmayan Yörükler, dağların bağrında tamamiyle doğal bir yaşam sürdürüyor. Yörüklerin devam eden en eski geleneği ise kıl çadırda yaşamak 
Ömürlerini dağlarda yaşayarak geçiren ve günümüzde neredeyse yok olma derecesine gelen Yörükler, geçimlerini keçi besleyerek sağlıyor.
Yörükleri dağların çetin şartlarına karşı koruyan en önemli şey ise kaldıkları çadırlar. Ahmetli Köyü’nden olan ve yıllardır dağlarda yaşayan Hasan Halil Şınık kardeşler, keçilerden elde ettikleri kıl ile barındıkları çadırları yapıyorlar. Keçilerin kılından örülen çadırların en büyük özelliği ise kışın sıcak, yazın serin ve yağmur, rüzgar geçirmiyor olması. 
TEK GEÇİM KAYNAKLARI KEÇİ
Torbalı’nın son Yörüklerinden Hasan ve Halil Şınık kardeşler, yaklaşık 20 yıldır Sağlık Köyü Mevkii’nde dağlarda yaşamlarını sürdürüyorlar. Telefon, internet gibi teknolojiden faydalanmayan Yörük ailesi, dağların bağrında tamamiyle doğal bir yaşam sürdürüyor. Tek geçim kaynağı kara keçi besiciliği olan aile toplam 10 nüfusa sahip. Eğitim çağına gelen çocuklar şehirlerde olan akrabaların yanına verilerek eğitimleri görmesi sağlanıyor. Ailenin tek geçim kaynağı ise besledikleri kara keçiler. Keçilerin et ve sütünün yanı sıra ayrıca kılı da çok önemli. Keçilerden elde ettikleri kıllar ile Yörükler barındıkları çadırları yapıyorlar. Bu çadırların diğer sıradan çadırlardan birçok özelliği bulunuyor. 
YAZIN SERİN, KIŞIN SICAK
 Yapılan bu çadırların ise bir çok özelliği bulunuyor. Çadırın kapısı kesinlikle sağ tarafta oluyor. İnanışa göre: Sağ uğur, Sağ selamet, sağ berekettir Türk toplumunda. Çadır yapısı ve kuruluşu itibariyle içerisine kesinlikle su almaz en şiddetli yağmur bile üzerinden kayarak akar gider. Ve yine Yörük çadırı yapısı itibariyle içine çocuklar için beşik kurulabilen tek yapı. Ayrıca Yörük çadırı kışın sıcak yazın ise çok serin olur. Çadırın dikimini kadınların yaptığını dile getiren aile reisi Halil Şınık: “Çadır tamamiyle keçi kılındandır. Yapımını kadınlar yapar. Çadırın içerisinde ateş yakıldığında bile duman hemen dışarı çıkar ve kesinlikle içerde bulunan insan dumandan etkilenmez. Bizim dağlarda uzun süre barına bildiğimizin sebeplerinden biri de çadırımızdır” dedi.