Kıl Çadırda Uydu Antenli Lcd Keyfi


Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde Geleneksel Yörük Kültürünü Sürdüren Kızkapan Ailesi, Kıl Çadırda Uydu Antenli Lcd Keyfi Sürüyor.


Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde geleneksel yörük kültürünü sürdüren Kızkapan ailesi, kıl çadırda uydu antenli LCD keyfi sürüyor.


Yatağan-Kavaklıdere karayolu Çırpı Ovası mevkiinde Sarıtekeli Yörük aşiretinden 48 yaşındaki Ahmet Kızkapan, eşi, oğlu, kızı ve torunu ile kıl çadırda yaşıyor. Ancak aile, televizyon keyfinden ödün vermeden yayınları uydu aracılığıyla LCD televizyondan izliyor.


Ahmet Kızkapan, Denizli’deki atalarından bu yana göçebe olarak yörük kültürünü yaşatmaya devam ettiklerini belirtti. Muğla?nın değişik bölgelerinde göçebe olarak yaşadıklarını kaydeden Kızkapan, eşi Kadriye, kızı Ümmü, oğlu Bekir ve 6 yaşındaki torunu Aysu ile hayvancılık yaparak geçindiklerini söyledi. Kızkapan, ”Yaklaşık 400 küçükbaş hayvanımız var. Şu anda da buraya kıl çadırımızı kurup yerleştik. Hayvanlarımızı buradaki otlak ve dağlarda çıkartıyoruz. Akşamları vakit geçmiyor, bir jeneratör alıp elektriğimi sağladım. Uydu anten kurup, bir de LCD televizyon aldım. Bu ekranda televizyon seyretmek daha zevkli oluyor’ diye konuştu.


Yatağan Lisesi’nde okuyan oğlu Bekir?in akşam döndüğünde hayvanları otlatmakta kendisine yardımcı olduğunu belirten Kızkapan, torunu Aysu?nun da sürüden geri kalmamaları için oğlakları kucağında taşıdığını söyledi. Kızkapan, iş bitiminde de ailece televizyonun karşısına geçtiklerini anlattı.