KILÇADIR İMALATÇILARI ZORU BAŞARIYOR

Türkler, Orta Asya’da yaşadıkları tarihin en eski dönemlerinden bu yana binlerce yıldır çadırlarıyla bilinirler. Bu konuda pek çok araştırmaya da konu olan Türk çadırları, su geçirmez oluşları, ısı yalıtımı ve eskimemesi gibi pek çok özellikleriyle dünya bilim literatürüne geçmiş ve araştırmacıların merak konusu olmuş durumda.
Özellikle Osmanlı’nın en görkemli yıllarında padişahların sefere çıktıklarında kullandıkları devasa otağlarla Avrupalıların hayranlığını kazanan kıl çadırlar, son yıllarda Aydın’da yeni bir geçim kaynağı oldu.
Anadolu’nun yaylalarında olduğu gibi Aydın yaylalarında da yaşayan Yörük kültürü ve geleneği, kıl çadır sanatının günümüze kadar yaşamasını sağlamış. Son yıllarda yeniden popüler hale gelmesini ise hem turizme, hem de yöresel toplu etkinliklerin artmasına borçlu.
Aydın’ın özellikle dağ köylerinde yaşayan köylüler için geçim kaynağı olan bu çadırlar, geleneksel olarak keçi kılından dokunuyor. Turizmin yoğun olmadığı illerde çeşitli belediyelerin, derneklerin, cemiyet ve toplulukların iftar çadırı, festival çadırı, ikram çadırı gibi kullanım amaçlarıyla sipariş ettiği bu çadırlar, turistik bölgelerde ise otel ve tatil köyleri gibi tesisler tarafından turistlerin ağırlanması için sipariş ediliyor.

Ayrıca gözleme, börek ve ev yemeği gibi yöresel tatların satıldığı küçük konaklama tesislerinin de mekan olarak tercih ettiği bu çadırlar, yol üstü atıştırma mekanları için hesaplı ve nostaljik bir seçenek haline gelmiş durumda.

Sipariş üzerine Aydın’ın dağ köylerinde üretilerek Türkiye’nin dört bir yanına götürülerek kurulan bu çadırlar, çok çeşitli şekil ve boyutlarda olabiliyor.
Ölmeye yüz tuttuğu bir sırada yeniden yaygınlaşarak geçim kaynağı olan kıl çadır geleneği, bu kültürel değerin yaşatılması açısından da büyük bir şans. Böylece Aydın ili gıda ve tarım ürünleri üreten bir il olmanın yanında, binlerce yıllık Yörük kültürünün bir parçası olan ve Orta Asya’dan bu yana Türklerle özdeşleşen kıl çadırları üreten ve bu üretimi yaygınlaştırmayı başaran sayılı illerden birisi olmuş görünüyor.