Kıl Keçilerinden Çadır Yapan Toroslu Yörükler

Yörükler Toroslarda Kıl Keçilerinin Kıllarını Çadır Yapıyor

Toroslarda kıl keçi yetiştiricileri, kıl kesim çalışmalarına başladı.

kıl keçisi resmi

Toroslarda kıl keçi yetiştiricileri, kıl kesim çalışmalarına başladı. İbradı Kıl Keçi Yetiştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Karagöz, Kurban Bayramı’na 3 ay kala kıl keçisi kesim çalışmalarının başladığını söyledi. Bir ay içinde Toroslarda 20 bin kıl keçisine kıl kesimi yapacaklarını ifade etti. Kıl keçisi tüylerinin Yörük çadırı, aba ve hediyelik heybe yapımında kullanıldığını belirten Karagöz, kesilen kılların su ile temizlendikten sonra çuvallara istiflendiklerini ifade etti.

Kıl kesiminin kıl keçilerinin genel temizliği olduğunu belirten Karagöz, kıl kesimiyle birlikte keçilerin rahatladığını kaydetti. Karagöz, “Toroslarda kıl keçisi kıl kesimi Kurban Bayramı’ndan 3 ay önce başlıyor. Yılda bir defa kıl kesimi keçiyi rahatlatıyor. Kıl üzerinde hayvanın derisine zarar veren ve canını yakan dikenler temizlenmiş oluyor. ” dedi.

Kıl keçi yetiştiricisi Ramazan Aygün, 15 gün içinde 70 kıl keçisini traş ettiğini ifade etti. Aygün, kestikleri kılları temizledikten sonra önümüzdeki yıl Dumanlı Yaylası’nda Yörük Çadırı kurması için kullanacaklarını söyledi. 
Kıl Çadırları gittikçe artan şöhreti ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında talep görmeye devam edecek görünüyor.

kaynak: http://yenisafak.com.tr