Kıl Çadırlarla Yaylalarda Yaz Güzelliği

Kıl Çadırlarla Yaylalarda Yaz Güzelliği

 Yaz mevsiminin gelmesiyle farklı bir güzelliğe bürünen yaylalar, rengarenk açan çiçekler ve henüz erimemiş karlar ile ziyaretçilerini büyülüyor.

 Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan binlerce metre yükseklikteki yaylalar, havaların ısınmasıyla hayvancılıkla uğraşanlara kapılarını açtı. Rengarenk açan çiçekleri, henüz erimemiş karları ve el değmemiş doğasıyla adeta ziyaretçilerini büyüleyen yaylalar, özellikle hayvancılıkla uğraşanlar için vazgeçemeyecekleri imkanlar sunuyor.

Hayvan yetiştiricilerinin yaz mevsiminde uğrak yerlerinden biri olan Gürpınar ilçesine 90 kilometre uzaklıktaki 2800 rakımlı Çaylan Yaylası da her yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçilerini ağırlıyor. Van başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen aileler, yaylaya kurdukları kıl çadırlarda yaz mevsimini hayvanlarıyla geçiriyor. Hayvancılıkla uğraşan ailelerin yanı sıra, zaman zaman yerli ve yabancı turistleri de ağırlayan Çaylan Yaylası, karların erimesiyle oluşan şelaleleri, henüz erimemiş kar kütleleri ve rengarenk çiçekleri ile ziyaretçilerine bir günde dört mevsim yaşatıyor.