KIL ÇADIR KURU İNCİR GİBİ AYDIN’IN SİMGESİ OLDU

Trt haberde yayınlanan Yol Arkadaşım adlı program kıl çadırın yapıldığı Bozdoğan Kızılcaköy ve Dutağaç Köylerine gidiyor. Aynı zamanda Nazilli’de yapılan patlıcan kurusu ve Akseki köyündeki incir toplama işlerini de ekrana getiriyor. Kıl çadırın özellikleri hakkında bilgi veriliyor. Bu el emeği göz nuru sanatın nasıl yapıldığı hakkında bize bilgi veriyor. Emeği geçenlere teşekkürler. 

Yol Arkadaşım bu hafta Aydın’da! Kuru patlıcan yapımının merkezi olan Nazilli’deki Yıldıztepe mahallesine konuk oluyor ve işin inceliklerini teyze ve amcalarımızdan öğreniyorlar. Patlıcanları başarı ile kurutan ekip, Bozdoğan ilçesine bağlı Kızılca köyüne gidiyor ve kıl eğiren teyzelerimiz ile unutulmaya yüz tutmuş bu zahmetli zanaatı konuşuyor. Teyzelerimiz kılı eğirirken, dokuma tezgâhında kıldan ipin nasıl çadır kumaşı haline geldiğini öğreniyor, Akseki köyündeki incir hasatına katılıyor ve Efelerin Zeybek oyununa keyifle ortak oluyorlar. 

kıl çadır imalatı aydın


 TRT Haber’de yayınlanan “Yol Arkadaşım” adlı programın 40. bölümü Aydın’da çekildi. Nazilli ve Bozdoğan’ın Kızılcaköy ve Akseki köylerinin yer aldığı programda kuru incir, kıl çadır ve patlıcan kurusu tanıtıldı. Kıl çadır özellikle Bozdoğan ilçesinin 3 köyünde yapılmakta. Kızılcaköy, Dutağaç ve Olukbaşı(Biresse) köylerinde uzun yıllardır kıl çadırı üretimi yapılmakta. Programda da yer aldığı üzere artık kıl çadırlar hem fabrika hem de el dokuması olarak imal edilmektedir. El dokuması çadırlar doğal özelliğini korurken, fabrika ürünleri içerisinde bazı katkı maddeleri olabilmektedir.

Yol arkadaşım 40. bölümü aşağıdan izleyebilirsiniz.