Kıl Çadır İmalatçıları Ne Yapmaya Çalışıyor

Şimdi size bu sorunun cevabını ayrıntılı bir şekilde anlatmak isterim. Kıl çadır imalatı yapan firmalar tek bir şey yapmaya çalışıyor, belki size göre pek önemli değil ama, “kültürümüzü yaşatmaya” çalışıyorlar. Senelerdir atalarından aldıkları bilgi ve deneyim ile yeni nesil çadır sistemleri ile düzenleyerek sizlere sunmaya çalışıyorlar. Çoğu yörük kardeşimiz ve bazı duyarlı çevreler bu yeni nesil kıl çadır (yörük çadırı) yapımı ve kurulumundan rahatsız olabiliyor. Çünkü fabrika yapımı ürünlerin yörük çadırı adı altında sunulması pek hoş karşılanmıyor. 


yörük çadırı kafeBu konuda söylenecek pek söz yok gibi. Biz kıl çadır (yörük çadırı) imalatçıları olarak zaten el dokuması ürünleri de kullanmaya çalışıyoruz, talep olduğu takdirde el yapımı ürünleri üretip kurmaya çalışıyoruz. Ancak siz de hak verirsiniz ki el dokuması çadırlar istenilen vakitte hızlıca temin edilemiyor, bu da bir çok işletme için tercih sebebi olmuyor. Gönül ister ki el dokuması kıl çadırını çok daha fazla kişi tercih etsin ve bu sanat için harcanan emek değerini bulsun. Fabrikalar olduğu sürece el dokuması yapanların yeterince kazanamayacağı aşikar. 

Kıl çadır imalatçılarının yaptıkları, yapmaya çalıştıkları bu iş gün gelecek belki hiç talep görmeyecek bir hale gelecek. Biz en azından bu sanatı elimizden geldiği oranda sizlerle buluşturmak için uğraşıyoruz. Takdir siz değerli müşterilerimiz ve yörük kardeşlerimizin…