Gezelim Görelim Ekibi Kozan ve Tapan’da- Kıl çadırı da var

Gezelim Görelim Ekibi Kozan ve Tapan’da Çekim Yaptı

TRT için kültür belgeseli hazırlayan Gezelim Görelim ekibi bölgemizde çekim yaptı.

Hafta sonu Kozan merkez ve köyleri ile Feke köylerinde çekim yapan Gezelim Görelim ekibi Feke köyleri proğramına Tapan’ı aldı.

Tapan ve Yöresi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Kozan Belediyesi işbirliği çerçevesinde yapılan çekimler için Tapan’a Gedikli, Eskimantaş, Karahamzalı, Boztahta, Çamlarca, Kuyubeli, Akçalıuşağı grup köy yolundan gidildi.

Bu güzergahta Tapan’ın ilk köyü olan Tokmanak’lı köylüleri Nuray Yılmaz ve ekibini bayraklar ve dev Atatürk posteri ile karşıladılar. Esirmek, İncirci güzergahından geçerek ilk çekimler için Tenkerli köyüne gelindi. Tenkerli köyünde Tapan’ın sembolü olan bıçak yapımı ve sıcak demir çalışmaları çekildi.

Daha sonra kültürel çekimlerin yapılacağı Paşalı köyüne geçildi. Burada Tapanlı köylüler köy meydanında büyük bir kalabalık oluşturmuşlardı. Meydana kıl çadır, bazlama börek sacı, bulgur kazanı kurulmuş. Çıkrık, bulgur taşı, yayık kütüğü, kirmen eğiren kadın, gergef işleyen gelinler hazırdı meydanda. Çeşit çeşit yemekler hazırlanmış. İlkel tahta biçme hızarı kurulmuş. Ağaç oymacılığı ürünleri ve yapımı sergilenmişti.

Yöresel türkülerden örnekler sundular hep birlikte Tapanlılar. Yaşlı teyzeler, amcalar anılarını anlattılar. Tapan’ı farklı kılan deyişler, nükteler, hatıralar canlandırıldı.

Yine yaşlı teyze ve amcalar yöresel “galamak dalla dalla” oyununu sergilediler.

Yöresel yemeklerin tek tek çekimini yapan ekip bunlardan tatmayı da ihmal etmedi. Köyün beğenilen demli çayından defalarca içtiler.

Köy meydanı çekiminden sonra Kırkıuşağı köyü istikametine giderek Tapan yerleşim yerlerinin de görüntülerini de aldılar.