KIL ÇADIR NEDİR, KIL ÇADIRI NEDİR, YÖRÜK ÇADIRI NEDİR ?

Kıl Çadır Nedir?

Kıl çadır keçinin kılının öncelikle el makinelerinde (çarklar) veya modern makinelerde ip haline getirilmesi ve sonra bunların yine el tezgahlarında veya fabrikalarda dokunmasıyla elde edilen son derece sağlam çadırlardır. Uzun yıllardır Türklerin ve Türkmenlerin hem ihtiyacı hem de geçim kaynağı olmuş bir uğraştır aslında bu kıl çadır dokuma işi. Özellikle göçebe yaşayan atalarımız kendilerine yine kendi hayvanlarından evler mekanlar yaratmayı başarmışalardır. Kıl çadır günümüzde kafe, restoran ve otel bahçelerini, düğün yerlerini ve daha bir çok mekanı süslemektedir.

Kıl Çadırı Nedir?

Kıl Çadır ile aynı anlamı taşımaktadır. Halk dilinde genellikle kıl çadırı olarak söylenmektedir.

Yörük Çadırı Nedir?

Yörük Çadırı kıl çadırının diğer adıdır. Kıl Çadırlar genellikle yörükler tarafından yapılıp kullanıldığı için bu adı almıştır. Yörük çadırları bazı mekanların isimlerine de eklenmiş ve hoş bir mekan ismi oluşturmuştur. Türkiye’de nereye giderseniz gidin mutlaka bir kıl çadır (yörük çadırı) ile karşılaşırsınız. Bu anlamda kıl çadırı kültürümüzde var olmaya devam etmektedir. Kültürel değerlerimizi yitirmediğimizin bir göstergesidir. Türkler bu coğrafyada bulundukça Büyük Önderimiz Atatürk’ün de dediği gibi Toroslarda bir yörük çadırının dumanı tüttükçe güzel yurdum hep güzel kalacak, kıl çadırlarımız bunu hep hatırlatacaktır.


osmanlı yörük çadırı

 

 

 

 

 

 

 

Kıl Çadırı Fotoğraf Galerisi:

 

Sevgi ve Saygı ile Osmanlı Yörük Çadırı.

kıl çadırlar

Kıl (Yörük) Çadırı Nedir?

Yörük çadırı kıldan yapılır. Kıl, keçinin tüyüdür. Bu kıl keçi kırkıldıktan sonra önce burma yapılır. Sonra bu burmalar kollara takılır ve kirmenlerle eğrilir. Elde edilen ipler bükülür. Bükme, iki ipin birbiri ile dolanıp kalınlaştırılmasıdır.
Bir çadır, en az 70-80 kilo ağırlığında olur. Bükülmüş ipler, ısdarda dokunacak biçime getirilir. Sonra bir metre kadar eninde 5-6 metre kadar uzunlukta, bildiğimiz yolluklar biçiminde ısdarlarda dokunur. Yörükte ısdarı kadınlar dokur. Yörük kadınlarının türkü söyleye söyleye dokudukları bu yolluklara ‘kanat’ denir. Bir çadır en az beş, çadır büyüklüğüne göre altı yedi kanattan olur. Bu kanatlar yan yana getirilip dikilir. İş bu kadarla kalmaz. Çadırın çatısı denen bu kanatların dikilmesinden sonra çepeçevre otuz kırk santim eninde dokunmuş, başka bir parça sıkıca eklenir. Buna ‘siğeç’ adı verilir. Bundan başka bağların çadırı esnetmemesi için buna benzer bir parça daha, çadırın önünden arkaya olmak üzere her direk durumuna göre birer parça daha dikilir.

“kıl çadır nedir, yörük çadırı nedir, kıl çadır sözlük anlamı, kıl çadır anlamı nedir, kıl çadır kelimesinin anlamı, kıl çadırı ne demektir, kıl çadırı ne demek, kıl çadırı ne demektir, yörük çadırı diğer adı, kıl çadırı nedir”

Bu sorulara cevap bulmak istiyorsanız alttaki yazımızı da inceleyebilirsiniz

Kıl Çadır Nedir, Kıl Çadırı Nedir? Yörük Çadırı Nedir?


Bizi Arayın