Yörük ve Türkmenler Ayvatlar Yaylasında

Balıkesir’de bu yıl da 8.’si düzenlenen Ayvatlar Yaylası’ndaki Yörük Türkmen Şöleni renkli görüntülere sahne oldu. 
 Türkiye’nin dört bir yanındaki Yörük ve Türkmen grupların katıldığı şölende, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Hayme Ana canlandırıldı. Etkinlikler kapsamında, izleyenlere Balıkesir karesi mehteran takımı ve Aydın efeleri tarafından da bir gösteri sunuldu. Şenlikler’de Kazakistan müzik koleji tarafından bir konser de verildi. Törende konuşan Balıkesir Karesi Yörük Boyları Federasyonu başkanı Adem Kır, yörük şenliklerinin önemine dikkat çekerek, etkinlikleri uluslar arası bir alana yaymak istediklerini söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından yörüklerin geldiğini ifaden eden Kır, “Oğuz boyları Karesi Yörük Türkmen derneği Ayvatlar ve Ayvatlar Köy Muhtarlığının ortaklaşa düzenlediğimiz Yörük Türkmen şölenini bu yıl uluslar arası bir düzeyde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Birçok müzik topluluğunun da katıldığı Şölen Tamer Öztoprak ve Hasan Yılmaz’ın konserleriyle son buldu.

Yörük Türkmenleri Adana’da Buluşuyor

Dünyanın dört bir yanında yaşayan Yörük Türkmenleri, Adana’da buluşacak. 

Kentte bu yıl 10.’su düzenlenecek olan ‘Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni’ne 50 bin kişinin katılması bekleniyor. Şölenin açılışını ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek gerçekleştirecek. 6 Mayıs Pazar günü Sarıçam Piknik Alanı’nda gerçekleştirilecek olan 10. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni ile ilgili olarak Merkez Park’ta kurulan Yörük Çadırı’nda tanıtım toplantısı düzenlendi. Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, daha önce ‘yayladan dönüş’ ve cumhuriyetin ilan edilişinin yıl dönümünün coşkuyla kutlandığı döneme denk gelen ‘Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni’nin son birkaç yıldan bu yana ‘yaylaya çıkış’ ve ‘Hıdrellez’e denk getirildiğini anlattı. Demirdüzen, organizasyonu Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Akdeniz Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu’nun da desteklediğine dikkat çekti. “BU YIL 50 BİN KİŞİNİN KATILIMINI BEKLİYORUZ” Demirdüzen, “Eskiden düğünlerimize komşuları, dost ve akrabaları gömlek, elbiselik, havlu ve kumaş gibi manevi değeri büyük olan şeyleri ‘okuntu’ adı altında dağıtarak davet ederdik. ‘Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni’ndeki amacımız ise kültürümüzü derleyip toplayarak, gelecek nesillere aktarmak. Bu yüzden federasyon olarak hepimizin bayramı ve düğünü olan ‘Yörük Türkmen Şöleni’ ve Hıdrellez kutlamasına herkesi ‘okuntulusunuz’ şeklinde davet ediyoruz” dedi. Bu yılki etkinliklere yaklaşık 50 bin kişinin katılımını beklediklerini dile getiren Demirdüzen, tüm hazırlıkların da buna göre yapıldığını, şölen alanına Oğuz boylarını temsilen 24 çadır kurulacağını ve her bir çadıra da Oğuz boyunun ambleminin asılarak, gönderine Türk bayrağı çekileceği bilgisini verdi. Demirdüzen, “Şölenimizde yaylaların şahinleri, kentlerin sessiz çoğunluğu Yörük Türkmenleri’nin kültürü, birlik ve beraberliği, vatan ve millet sevgisi, devlete olan sıkı sadakatlerinin gösterileceği bir program hazırladık” ifadesini kullandı. 10. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni’nin açılışını, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek’in gerçekleştireceğine işaret eden İsmail Demirdüzen, şölenle ilgili hazırlıkların da sürdürüldüğünü ifade etti.

Yörük Türkmen Şöleni Başlıyor

Yörük Türkmen Şöleni Başlıyor

Balıkesir’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ayvatlar Yaylasındaki Yörük Türkmen Şöleni’nin 8.’si yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki Yörük ve Türkmen grupların katılacağı şölende, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Hayme Ana canlandırılacak.

Balıkesir’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ayvatlar Yaylasındaki Yörük Türkmen Şöleni’nin 8.’si yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki Yörük ve Türkmen grupların katılacağı şölende, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Hayme Ana canlandırılacak.
Oğuz Boyları Karesi Turizm Kültür Derneği, Balıkesir Karesi Yörük Boyları Federasyonu ve Ayvatlar Köy Muhtarlığının düzenlediği, ” Yörük Türkmen Şöleni” 13 Mayıs Pazar günü başlıyor. Merkeze bağlı Ayvatlar köyünde düzenlenecek şölen öncesi bir açıklama yapan Balıkesir karesi Yörük boyları federasyonu başkanı Adem Kır “Balıkesir Yörükleri olarak şemsiyelik görevi yaptığımız tüm Yörük derneklerimizden Oğuz boyları Karesi Yörük Türkmen derneği Ayvatlar ve Ayvatlar Köy Muhtarlığının ortaklaşa katkıları ile 13 Mayıs 2012 Pazar günü saat 12.00 den itibaren Merkez Ayvatlar Köyünde gerçekleştirilecektir. Tüm Balıkesir halkı şenliğimize davetlidir” dedi.
Oğuz boyları Karesi Yörükleri Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Nail Akkeçi ise şölende canlandırılacak Hayme Ana’nın tanıtımını yaptı. Akkeçi şunları söyledi: “Hayme Ana; cefakâr, fedakâr Türk anasının en büyük örneğidir. Onun tarih içinde gördüğü fonksiyon pek az anneye nasip olmuştur. Hayme Ana; Kutlu Kayı Boyu’nun lideri, komutanı, derleyicisi, devlet kurucusu gibi pek çok özelliği şanlı kişiliği ile birleştirmiştir. O, devlet evinin direğidir. Kocası Gündüz Alp’in vefatından sonra dağılma noktasına gelen Kayı Boyu’nu Aşağı Sakarya vadisine, daha sonra da Domaniç Çarşamba’ya selametle getirerek cihanın en büyük devleti olan Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini atmıştır. Oğlu Ertuğrul Gazi’yi hep büyük olma, cihana hükmetme işiyle yetiştirmiş, torunu Osman Gazi’nin elinden tutarak geleceğin devletinin nasıl kurulacağını, nasıl olması gerektiğini her daim anlatmıştır”
Akkeçi bu yıl yapılacak olan şölene Kazakistan’dan Halk dansları ekibi, Türk devletlerinden misafirlerin geleceğini ayrıca Eskişehir,Bursa,Kocaeli,Sakarya,Aydın Söke,Manisa Soma,Uşak,Kütahya,Urfa,İzmir Bergama,İsparta, Konya, Balıkesir il ve ilçelerinden Yörük derneklerinin katılacağını söyledi. Şölene ses sanatçısı Hasan Yılmaz ve Tamer Öztoprak’ın da katılacağını söyleyen Akkeçi, “Bu yıl ki şölenimizi kusursuz bir şekilde gerçekleştireceğiz. Misafirlerimize pilav ve ayran ikram edeceğiz. Ayvatlar Köyü Şölen alanına Ulaşım için Toplu taşıma merkezinden karşılıklı olarak otobüs seferleri yapılacak olup ayrıca Akıncılar mahallesi muhtarlığı yanından ve köylü garajından ulaşım için araçlar plandı. 13 Mayıs 2012 günü Ayvatlar Yörük yaylasında tabiatın içinde coşkulu bir şekilde yaşamak isteyen ve Yörük kültürünü yakından tanımak ve tanışmak için Balıkesir halkını Ayvatlar köyünde birlikte olmaya davet ediyoruz.” dedi

kıl çadırlar

Yörükler Türkmenler Şenlikte Buluşuyor

Serik Yörük Türkmen Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenleneceği şenlik çalışmaları sürüyor. Dernek Başkanı Mustafa Kuş, Bütün Yörük Türkmen Kültürü sevdalılarını 27-28-29 Nisan’da gerçek-leşecek olan Yörük Türkmen Şenliği’ne davet etti. 
Serik Yörük Türkmen Derneği’nin bu yıl ikincisi düzenlenecek şenlik çalışmaları sürüyor. Dernek Başkanı Mustafa Kuş, Bütün Yörük Türkmen Kültürü sevdalılarını 27-28-29 Nisan’da gerçekleşecek olan Yörük Türkmen Şenliği’ne davet ederek, Bütün halkımız 29 Nisan’da coşacak” dedi. Şenlik 27 Nisan 2012 günü gerçeği yansıtan temsili göç ile başlayacak. Saat 10.00’da Belek Kavşağı’nda harekete geçecek olan göç katarı, Atatürk Caddesi, Toptancı Hal, Sanayi Kavşağı’ndan geçerek, İsmail Ogan Stadyumu yanındaki şenlik alanında son bulacak. Programın ikinci günü 28 Nisan 2012 tarihinde şenlik alanı ziyaretçilere açık kalacak. Çevre il ve ilçelerden gelecek olan dernek başkanları ve yöneticileri ile birlikte çadır kurulumu töreni gerçekleşecek. Aynı gün akşam saatlerinde konuk dernek başkanları işle birlikte istişare toplantısı yapacak-larını belirten Serik Yörük Türkmen Derneği Başkanı Mustafa Kuş, derneklerin kaynaşması ile birlikte Yörük Türkmen Kültürü’nün yaşatılması hakkında görüş alış verişi yapacaklarını söyledi. Kuş, “Bütün Yörük Türkmen dernekleri ile birlik mesajları vereceğiz” şeklinde konuştu. Şenlik 29 Nisan 2012 günü sazlı sözlü devam edecek. Halk Ozanları Aşık Osman Feymani, Ozan Nihat, İsmail Hakkı Tanrıkulu, Aşık Osman Akçay, Ozan Mercan, Aşık Kazanoğlu, TV programlarının tanınmış ismi Musa Taş, Yöresel sanatçı Ramazan Altınkaya ve sahnelerin parlayan yıldızı Yörük Kızı Sebile Can’ın sahne alacağı şenlikte davetliler Arap Ali ve Ekibi’nin orta oyunları ile eğlenceli saatler geçirecek. Başkan Kuş, “Bu yıl şenliğimize 30 bin katılım bekliyoruz. Ev sahipliği yapacak olan Serik halkına desteklerinden dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.

Bizi Arayın