Kurban Bayramı’nda Toplanan Deriler Çadır Olacak

Bir Kurban Bayramı da hoş sohbetiyle, neşeli sofrasıyla, tatlısıyla etiyle ne güzel gelip geçiyor. Allah hepimize daha nice böyle keyifli bayramlar nasip etsin.

Hazır Kurban Bayramı’ndan bahsetmişken, kesilen hayvanların derilerine ne olduğuna bir bakalım. Hepimizin ortak bilgisi elbette bu derilerin tabakhanelerde işlenip ayakkabı giyim gibi sektörlerde kullanılmasıdır. Bu konuda söylenecek pek söz yok gibi. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların derileri bu şekilde değerlendiriliyor. Ama aynı zamanda koyun derisinin yünü ve keçinin kılı ve tiftiği de farklı amaçlar için değerlendiriliyor.

kurban derisinden çadır


Bugün bahsetmek istediğim asıl keçilerin derileri ve onlardan elde edilen diğer ürünler. Bildiğiniz üzere keçinin kılı çadır yapımında, derisi ayakkabı ve giyimde, tiftiği (kaşmir) yine lüks giyimde, boynuzları da bıçak sapı yapımında kullanılmakta. Özellikle keçi kılı ve tiftiği bugün yurt dışına ihraç edilen ürünlerden, ve çok değerli ürünler olarak göze çarpıyor. Keçi kılı işlenip çeşitli yöntemlerle temizlenip ayrıştırılarak ip haline getiriliyor ve çadır olarak dokunuyor. Bu çadırlar Ortadoğu ülkelerinde ve yurt içinde kafe restoran gibi mekanlarda kullanılmak üzere yola çıkıyor. Ayrıca içinde bulunan tiftik (kaşmir) de alınarak giyim sektörü için yine yurt dışına ihraç ediliyor.

Kara çadır, kıl çadır, kıl çadırı, yörük çadırı , otağ çadır gibi isimlerle duyduğunuz çadırlar işte bu kestiğimiz hayvanların topladığımız derilerinin kıllarından elde ediliyor.

Bir keçi derisi sadece deri olmuyor üstümüzde çadır, altımızda çul, üzerimizde kıyafet, ayağımızda pabuç olarak bize geri dönüyor…

Bizi Arayın