Yeni Bir Web Site, Yeni Ürünler, Yeni Kıl Çadır Modelleri, Düğün Salonları, Yepyeni Bir Tasarım İncelemelisiniz

 

 

Yeni web sitemizi incelemelisiniz…

www.osmanlikilcadir.com

Kıl çadır düğün salonu, cafe (kafe), restaurant (restoran), konaklama, kamelya ve bir çok kurulumda sizlerle otantik ve nostaljik yepyeni fikirlerle yaratıcı projeler çıkarabiliriz. Yukarıdaki linkten web sitemizi inceleyip yeni ürünlerimizi, modellerimizi, düğün salonları,  kafeler, restoranlar ve bir çok işlerimize göz atabilirsiniz…

Kıl çadırının avantajlarını saymak gerekirse;

  • Kıl çadır sıcak ve soğuktan etkilenmez.
  • Kıl çadır maliyet olarak uygundur.
  • Kıl çadırı sağlıklı ve sağlamdır.
  • Kıl çadırı ile yapılmış mekanlar çekicidir.
  • Şark köşesi için uygundur.
  • Osmanlı  tarzı mekanların bahçesinde kullanılabilir.
  • Otantik cafe (kafe) ve restaurant (restoran) için en uygun seçimdir.
  • Farklı renk seçenekleri mevcuttur.

 

YÖRÜK ÇADIRI ÜRETİMİ HAKKINDA

Yörük çadırı diğer adıyla “kıl çadır” keçi kılından imal edilen dayanıklı ve doğal bir çadırdır.
kıl çadırları

Yörükler tarafından binlerce yıldır belki de tam zamanını bilemediğimiz nice zamandır bu çadırlar kullanılmış. Yörükler tarafından kullanılmasının sebebi hem kendi hayvanlarından yıldan yıla üretebilmeleri hem de kullanışlı olmasıdır muhakkak.

keçi kıl çadır

Çadırın birbirinden önemli bir çok özelliği bulunmaktadır. Yörük çadırı el ile doğal yapısı bozulmadan yapıldığında kışın sıcak, yazın serin bir ortam verir içine. Bunun sebebi de şöyle açıklanmaktadır: kışın soğuk havanın etkisiyle çadır ipleri gerilmekte ve sıkılaşmaktadır. Bu da ipler arasındaki gözeneklerin kapanması sağlamakta ve içeriye daha az hava girmesine sebep olmaktadır. Yazın ise yine bu çadır ipleri genleşerek açılmakta ve gözeneklerden hava girmesini sağlamaktadır, böylelikle çadırın içi serin kalmaktadır.

yörük çadırı kafeterya
Çadırın ilgi çeken diğer bir özelliği de üzerinde akrep, yılan gibi zararlı hayvanları barındırmamasıdır. Bunun sebebi nedir diye soracak olursanız hemen cevaplayalım. Kıl çadırın ipleri biraz tüylü yapıdadır, ve serttir bu tüyler. İşte bu tüyler üzerine bir böcek veya akrep geldiğinde rahat yürüyememektedir. Temel anlamda böyle açıklayabiliriz bu olayı ancak belki de bizim bilmediğimiz nice sebebi vardır.


yörük çadırı restoran

Yörük çadırı üretimi çok değil daha 15 20 yıl öncesine kadar insan eliyle el tezgahlarında dokunuyordu. Çoğu köylünün ekmek kapısı, geçim kaynağı oluyordu. Keçi kılları uzak memleketlerden, bazen keçinin üzerinden kesilmiş haliyle, bazen de tabakhane denilen deri işletim fabrikalarından temin ediliyordu. Tabakhanede keçi derisinin üzerindeki kıllar ayrıştırılır ve bu da toplanıp eğrilip dokunması amacıyla üreticilerin bulunduğu yerleşim yerlerine getirtilirdi. Bu kıllar toplandıktan sonra önce yol üzerinde veya muhtelif yerlerde kurutulurdu. Sonra tekrar toplanıp “tarak” denilen makinelerde taranırdı. Tarama işlemi kılın hem toz kir gibi atıklarından ayrışmasını hem de aynı saç gibi taranarak tel tel olmasını sağlardı. Bu tarama işlemi sırasında kılların içinde bulunan kaşmir yani tiftik de ayrıştırılmış olurdu. Bu tiftik çok değerli olup ayrıca satılmaktadır.

kıl çadır üretimi
Üretimin buraya kadar olan kısmı halen aynı şekliyle devam etmektedir. Buradan sonra anlatacaklarımız ise modern makinalarda da yapılabilmektedir.

Tarama işleminden sonra kıllar balyalara doldurulup eğrilmesi (ip haline getirirlmesi) için köydeki evlere dağıtılırdı. Burada köy kadınları bu kılları ip haline getirmek için “Çark” denilen makinalarda bir ileri bir geri gidip gelerek kılları bükerler ve ip oluşmasını sağlarlardır. Bu ipler daha sonra “yumak” haline getirilir ve el tezgahlarında dokunmak üzere ayrılırdı. El tezgahlarında ipler gerilerek dokunur, ve mekiklere sarılan ipler de bu gergin ipler arasından geçirilerek işlem tamamlanırdır. Çadır tüccarları bu dokunan ürünleri köyülden toplar ve yurtdışına gönderirlerdi.

keçi kılı çadır

Önceden de belirttiğimiz gibi bu ip eğirme ve dokuma işlemi artık modern makinalarda yapılmaktadır. Bu da çoğu köylünün bu işten uzaklaşmasına, diğer taraftan da bir çok şehirlinin iş sahibi olmasına sebep olmuştur. Ancak halen köylerimizde bu çadırlar az da olsa bu çadır üretimi yapılmakta ve çadır kurma işini hala bu köylülerimiz yapmaktadır.

Buraya kadar anlattığımız her şeyi anlatan bir videoyu altta izleyebilirsiniz. Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederizi, hayırlı ramazanlar dileriz. Bayramınız şimdiden mübarek olsun.


oba çadır bilgisi nedir nerede nasıl kıl çadır fiyatları ankara bilgisi nedir nerede nasıl sedir minderleri bilgisi nedir nerede nasıl cadir kafeler bilgisi nedir nerede nasıl otantik yörük çadırı bilgisi nedir nerede nasıl yeni model cafe çadır bilgisi nedir nerede nasıl 40 m2 yörük çadırı kaç para bilgisi nedir nerede nasıl kıl çadırdan evler bilgisi nedir nerede nasıl yÖrÜk Çadiri bilgisi nedir nerede nasıl osmanli Çadiri modelleri bilgisi nedir nerede nasıl obalardaki çadırların içleri bilgisi nedir nerede nasıl çadır kıl bilgisi nedir nerede nasıl arabic tents bilgisi nedir nerede nasıl çadır restorant modeli bilgisi nedir nerede nasıl klasik yörük çadırları bilgisi nedir nerede nasıl yorukler kimdir bilgisi nedir nerede nasıl serik yörükler derneği bilgisi nedir nerede nasıl çadır cafeler bilgisi nedir nerede nasıl arap kıl çadırlar bilgisi nedir nerede nasıl kafe restoran kıl çadiri taş işlemeli bilgisi nedir nerede nasıl bahçe çadırı istanbul bilgisi nedir nerede nasıl otantik çadırlar bilgisi nedir nerede nasıl su çarkı imalatı bilgisi nedir nerede nasıl kil.com bilgisi nedir nerede nasıl cafe şark köşesi bilgisi nedir nerede nasıl asya çadır uşak bilgisi nedir nerede nasıl yörük evlerin iç modeli bilgisi nedir nerede nasıl dügün çadırı bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadır kafeler bilgisi nedir nerede nasıl düzlerçamı piknik alanı bilgisi nedir nerede nasıl oba çadır branda bilgisi nedir nerede nasıl çadır dekorasyon bilgisi nedir nerede nasıl yörük camp bilgisi nedir nerede nasıl şark köşesi perdesi bilgisi nedir nerede nasıl fethiye çalıs kerimoğlu yörük çadırı bilgisi nedir nerede nasıl kıl çadır ev bilgisi nedir nerede nasıl satılık kamp çadırları bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırı tavanı bilgisi nedir nerede nasıl osmanlı çadır yaşantısı bilgisi nedir nerede nasıl süslü çadır al bilgisi nedir nerede nasıl kaliteli çadırlar bilgisi nedir nerede nasıl osmanlı yörük cadırı bilgisi nedir nerede nasıl nomadic turkmen tent inside bilgisi nedir nerede nasıl kapalı eğlence çadırları bilgisi nedir nerede nasıl madran dağı nerede bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadırı çeşitlerii bilgisi nedir nerede nasıl ısparta yörük çadırı bilgisi nedir nerede nasıl www.osmanliyorukcadiri.com bilgisi nedir nerede nasıl yörük çadır cafe bilgisi nedir nerede nasıl Çadir dÜnyasi bilgisi nedir nerede nasıl

Bizi Arayın