Binlerce Yörük Almadüzü Şöleninde Bir Araya Geldi

Binlerce Yörük Almadüzü Şöleninde Bir Araya Geldi

Bu yıl 2. düzenlenen Almadüzü Kuruçeşme Yörük Şöleninde çevre il ve ilçelerden gelen binlerce Yörük bir araya geldi.

Akkeçili Yörükleri Kültür Koruma ve Yaşatma Derneği ile Akkeçili Köy Muhtarlığının birlikte düzenlemiş olduğu şölende başta Vali Memduh Oğuz ve eşi Canan Oğuz olmak üzere, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğulu ve eşi Ayşe İbicioğlu, Senirkent Kaymakamı Ali Yılmaz, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Ana Dalı Bilim Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül ve eşi Gülten Bülbül, Toroslar Yörük ve Türkmen Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Küçükyaman Yörükleri yalnız bırakmadı.

Vali Memduh Oğuz eşi ile birlikte Şölen alanında bulunan çadırları tek tek ziyaret ederek vatandaşlar ile sohbet ettiler ve kendilerine ikram edilen Yörük ayranından içtiler. Özellikle çocuk ve bebeklerle ilgilenen Vali Oğuz, herkesin çocuğuyla, torunuyla huzurlu, sağlıklı ve mutlu olması temennisinde bulundu.

Şenliğin Tertip Komite Başkanı Şükrü İbişoğlu ve Akkeçili Köyü Muhtarı İsa Akkeçili vatandaşların katkıları ile böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirttiler.

Şölene çevre il ve ilçelerden çok sayıda Yörüğün katıldığını belirten Toroslar Yörük ve Türkmen Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Küçükyaman birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Küçükyaman konuşmasında; “Bizler boynumuza taktığımız ve ‘Keyfiye’ dediğimiz canlı renklerden oluşan bu boyun atkısının renklerinin her birinin ayrı manası vardır. Burada bulunan kırmızı renk bayrağımızın simgesi, yeşil renk elhamdülillah Müslümanlığınızın simgesi, sarı renk bolluk, bereket ve hasadın simgesi, mor renk hoşgörünün ve iyi niyetin simgesi, beyaz renk ise Yörüklerin temiz olduğunun simgesidir. Ama maalesef bir takım bölücü örgütler bunun birkaç rengini sahiplendiler, kesinlikle ‘Ebem Kuşağı’ dediğimiz gökkuşağının bu renkleri Türklerin, Yörüklerin ve Türkmenlerin doğal renkleridir.

Biz Yörükler ve Türkmenler bölücü değil kucaklayıcıyız. Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar Hazreti Mevlana ‘Gel Ne Olursan Gel’ diyor, ben de buna haddim olmayarak şunu ekledim; bizim Yörük çadırının kapısı da yok…” dedi.

Yörük Kültürünün milli kültürümüz olduğunu belirten Vali Memduh Oğuz, 2 bin yıldır yaşatılan bu kültürün bozulmadan devam ettirilmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Vali Oğuz; “Yörük kültürü adeta bir insanlık laboratuarı gibidir”

Vali Oğuz; “Bu bizim devletimizin ve milletimizin kültürü, bu bakımdan bunun yaşatılıyor olması büyük memnuniyet veriyor. Ayrıca burada milli varlığımız ve milli benliğimizi samimiyetle ve içitenlikle bir kere daha olduğu gibi görebilme şansı buluyoruz. Yani Yörük şöleninin bir başka görevi de, dünyaya insanlığı öğreten bir laboratuar gibi olmasıdır. Burada günümüzün hastalığı olan kadına şiddet asla yoktur… Kadın ve erkek eşit statüdedir, hatta ve hatta burada kadının toplumu yönlendirici bir görevi vardır” dedi.

Kendilerine Akkoyunlu-Karakoyunlu, Akkeçil-Karakeçili dediğimiz bir medeniyette küçükbaş hayvancılığın yok edilmeyle yüz yüze geldiğini belirten Vali Oğuz, Yörükler ile piknik yapan normal bir vatandaşın Ormana bakış tarzının aynı olmadığını belirtti.

Vali Oğuz;”Yörük Ormana evi olarak bakar ve ona göre korur”

Vali Oğuz; “Biz bu kültürün bir parçası olan küçükbaş hayvancılığı yok etmişiz. Nerdeyse keçi yok denecek kadar azalmış Ama 611 sayılı kanunla birlikte büyük bir devrim meydana geldi ve bu konuda bir iyileştirme sağlanmış. Bu konuda mevcut hükümetimize teşekkür ediyoruz, çünkü bizim medeniyetimizin ayrılmaz bir parçası olan küçükbaş hayvancılık yeniden eski günlerine doğru gitmekte. Buna örnek olarak Isparta’da 2011 yılında küçükbaş hayvancılıkta yaşanan % 25’lik artışı gösterebiliriz.

Piknik yapan normal bir vatandaşın Ormana bakışı farklıdır, Yörüğün Ormana bakışı farklıdır. Yörük burada gelir ateşini yakar, yemeğini pişirir ama hiçbir Yörük Obasında orman yangını çıkmamıştır. Yörük ateşini söndürür, etkisiz hale getirir ve ondan sonra gider, işi tesadüfe falan bırakmaz. Burası adeta onun evi gibidir ve ekmek kapısıdır. Dolayısıyla vatandaşlar burayı bir piknik alanı gibi görürlerse çok yanılırlar. Burası bir piknik alanı değil, burası bir yaşama biçimidir” dedi.

Şölene Vali Oğuz sazıyla, SDÜ Rektörü İbicioğlu ise sesiyle renk katarken, halkoyunları ekipleri tarafından bir birinden güzel gösteriler sunuldu. Kendisini televizyon programlarından tanıdığımız üç telin ustası Hayri Dev ise seslendirdiği biri birinden güzel türkülerle şölene ayrı bir renk kattı.

kaynak: haberler.com