Bilecik Pazaryerililer Boza Gecesi ile Osmanlıyı andılar

Bilecik Pazaryerililer Osmanlı ruhunu yaşattı

2006 yılında kurulan ve düzenlediği çeşitli etkinliklerle adını duyuran Bilecik İli Pazaryeri ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, önceki akşam Çağrı Düğün Salonu’nda gerçekleştirdiği ‘Boza Gecesi’ ile Bursalılara Osmanlı ruhunu yaşattı.

Mustafa TANITAN

2.’si gerçekleştirilen Bilecik İli Pazaryeri ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Boza Gecesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Dernek Başkanı Remzi Özbey, yaptığı konuşmada Osmanlı’nın Kayı boyundan ve Yörük Türkmen Kültürü ile bugünlere geldiklerini, gelecek nesillere de mirası bırakacaklarını söyledi. Özbey, “Türkiye’de en kaliteli boza ilçemizde yani Pazaryeri’nde üretilmektedir. Osmanlı döneminde saray erkânının ve padişahların vazgeçemediği içecek türü olan boza, insana ferahlık veren tadı ile de isim yapmıştır. Gecemizde Osmanlı’dan bizlere miras kalan gelenek ve göreneklerimiz ile halk oyunlarımızı izleme ve birebir yaşama olanağı bulacaksınız. Ben buradan Boza Gecemize katılarak bizlere maddi ve manevi destekte bulunan hemşerilerime ve misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

DEMİRHAN’DAN DERNEĞE ÖVGÜ

Bilecik İli Pazaryeri ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 2. Geleneksel Boza Gecesi’ne katılan Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, hemşerilerinden övgü ile söz etti ve şunları söyledi: “Ben bildiğiniz gibi Pazaryeri doğumluyum. Yani Yörük bir aileden gelmekteyim. Osmanlı’nın kuruluş ve kurtuluşunun yaşandığı bölgelerde bulunan Pazaryeri’nin Türk kültürüne verdiği değerler saymakla bitmez. Yörük ve Türkmen kültürünün yaşandığı Pazaryeri, ürettiği kaliteli boza ile adını bütün dünyaya duyurmuştur. Dernek yöneticilerimizi bu geceyi düzenledikleri için tebrik ediyorum. Türk örf adet, gelenek görenek ve kültürüne hizmet eden her dernek yöneticisine kapım açıktır. Dernek yöneticilerimiz beni bu tür etkinlikler için her zaman arayabilirler. Geceyi düzenleyen başkan ve yöneticilere teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Gecede yerel sanatçılar sahne alarak, Pazaryeri yöresinin türkülerini seslendirdiler. Müziğin ritmine ayak uyduran Vali Yardımcısı İsmail Demirhan ve Dernek yöneticileri hep birlikte çiftetelli oynayıp halay çekti. Geceye katkıda bulunanlara plaket verilirken, salonu hınca hınç dolduran davetlilere boza ikramında bulunuldu.