16. Yörük Türkmen Şöleni 17 Haziran’da Akşehir’de

16. Yörük Türkmen Şöleni 17 Haziran’da Akşehir’de

Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma Kültür Derneği ile Cankurtaran Köyü Muhtarlığı’nın organizatörlüğünde gerçekleştirilecek olan “16. Yörük Türkmen Kültür Şöleni” 15 Haziran’da başlayıp 17 Haziran’da Cankurtaran Deveboynu Yaylası’nda son bulacak. Bu yılki şölene Mustafa Yıldızdoğan katılacak.

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Yörük Türkmen Şöleni bu yıl da coşkuyla kutlanacak. Şölen 15 Haziran Cuma günü Saat 13.00’te Cankurtaran Köyü Camisinde Cuma Namazına müteakiben Mevlid-i Şerif okutularak ve Devboynu Yaylasına çadırların kurulması ile başlayacak. 16 Haziran Cumartesi günü Saat 13.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Kervan Yürüyüşü yapılacak. Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde gelen misafirlerin katılımı ile Mehter Takımı ve Folklor gösterileri olacak. Yörükler Dev Boynu yaylasında Çadır sohbetlerinde buluşacak.  

Yörükler Yaylada Buluşacak
16. Yörük Türkmen Şöleni’nin 3. ve son gününde Cankurtaran Köyü Deve Boynu Yaylası’nda Şölen gerçekleştirilecek. Saat 9.30’da başlayacak olan şölende Saygı Duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilecek. Protokol Konuşmalarının ardından Mehter Takımı ve Halk Oyunları gösterileri sahne alacak. Yağlı Güreş, eşek yarışı ve koyun kırkma ile Yörük örf ve adetleri canlandırılacak. Selahattin Kozanoğlu ile Aşıklar Dinletisi sunulacak. Katılımcı Jüri üyeleri tarafından en güzel Yörük çadırı seçilecek. AKYÖRDER’in AB projesi kapsamında Şölene Yunanistan, İspanya, Makedonya, Çek Cumhuriyeti, Mısır ve Azerbaycan Ülkelerinden katılacak misafirler dans gösterisi sunacak.  
Yıldızdoğan Geliyor
Birçok kez AKYÖRDER Yörük Türkmen Şöleni’ne katılan ve her gelişinde Yörükleri gönüllerince eğlendiren Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Yıldızdoğan 16. Yörük Türkmen Şöleni’nde sahne alacak. Onun ardından ise Yine Türk Halk müziği sanatçısı Çiğdem Gül Özdemir yer alacak. Şölen Piknik ve eğitim destek amaçlı 3 bin öğrenciye kitap dağıtımı ile sona erecek. 
Örs: Yörük Türkmen ailesinin buluşacağı bir gün olacak
16. Yörük Türkmen Şöleni ile ilgili olarak açıklama yapan Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma, Dayanışma, Kültür Derneği Başkanı Mehmet Yaşar Örs, her yıl ayrı bir güzellikte gerçekleştirilen Şölenlerin bu yılkinin de daha bir ayrı güzellikte olacağını söyledi. 15 yıldır Yörük ve Türkmen ailelerinin buluştuğu Yörük Türkmen Şöleni’nin bu yıl 16.sını gerçekleştireceklerini kaydeden Başkan Örs, “AKYÖRDER Yönetim Kurulu olarak tüm çalışmalarımızı tamamladık. 15 Haziran’da şölene başlayacağız. Her yıl olduğu gibi bu yıl ki şölenimize Akşehir, Konya ve çevresinin katılımı ile yapılacak. Şölenimizde Ankara’dan misafirlerimiz de olacak. Derneğimiz ve Cankurtaran Köyü Muhtarlığımız ortaklığı ile düzenlemiş olduğumuz Geleneksel AK-YÖR-DER 16. Yörük Türkmen Şöleni’ne tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.